Вітання на Івана Купала

Світловодська райнна рада вітає жителів світловодщини з традиційним українським святом - Івана Купала! Бажаємо всім жити в парі, в мирі та злагоді, в достатку і в радості!

Купайла —  відзначають вночі перед Івановим днем. Воно припадає на 7 липня.  Квінтесенцією свята є очищення з допомогою вогню і води, найдавніша форма магічних дій

Святкування розпочиналося в заздалегідь домовлених місцях, переважно біля річок. Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок.

Головні атрибути свята — це Купало й Марена ( Марина -зимове божество, що морить землю стужею, а людину хворобою і голодом). Їх плетуть із гілок, трави, соломи.

Взявшись за руки, дівчата ходять навколо Купала й Марени й співають пісень. Основною темою цих хороводів є кохання.

Івана Купала. Гадання на вінках. Кожин, Семен Леонідович

Обов'язково розкладається велике вогнище, через яке стрибають дівчата і хлопці поодинці або в парі.

Купальське вогнище згідно з переказами має велику міфічну силу. Через купальське вогнище стрибають усі, проходячи так своєрідний ритуал очищення. Тож вважалося, що коли дівчина і хлопець, які кохають одне одного, узявшись за руки, стрибають у парі через вогнище і їхні руки залишаються з'єднаними, то вони, побравшись, все життя проживуть разом.

Після втоплення Марени (інколи топили Купала) дівчата тікають від хлопців до води, щоб ворожити («заворожувати вроду»).

Вони дістають свічки, запалюють їх і прилаштувавши до своїх вінків, пускають на воду. Поки вінки пливуть, дівчата ідуть понад річкою й співають:

Ой в ніч на Івана та й на Купала

Дівчина долю в росах купала.

Ту, що їй мама
В колисочку клала.
В ніч на Івана, в ніч на Купала
Снився їй спалах —
Дівчина встала.
Бігла крізь терни,
Терни тернові,
Ніженьки ніжні
Сколола до крові.
Впала додолу крові краплина,
Стала в тім місці біла калина.
Біла калина в цвіті зірчастім,
Красна дівчина здибала щастя —
Мамину мову,
Пісню ранкову…
Ой на Івана та й на Купала

Івана Купала. Поштова марка України (1998 рік)

Згідно з народним повір'ям, якщо вінок пливе добре й гарно горить свічка, то дівчина вийде заміж, а якщо він крутиться на місці, — то ще дівуватиме, а як потоне — заміж не вийде взагалі. Якщо ж вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, то значить, що туди дівчина заміж піде.

Існує повір'я про цвіт папороті, котрий нібито з'являється в купальську ніч. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку досить важко, оскільки її береже від людей нечиста сила.  Той, хто має цвіт папороті, може розуміти мову будь-якого створіння, може бачити заховані в землю скарби. Володар заповітної квітки також міг у ніч напередодні Івана Купала бачити, як ходять лісом дерева й стиха розмовляють між собою.

Трави, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з «іванівською» росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну силу. За народними легендами цілющі трави сіють русалки — потоплені дівчата, мавки — душі маленьких нехрещених дітей та інші духи природи. Вони ж доглядають за зіллям і знають, як і коли його вживати.